פאבליק: שלומי חתוכה – המאבק הציבורי בפרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן

1-2-lecture

פאבליק – מפגש ציבורי בפאב המפלצת, מארח את שלומי חתוכה, לשיחה על המאבק הציבורי בפרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן. במפגש שלומי יספר על הפעילות במסגרת עמותת עמר"ם, ועל הדרכים השונות בהן הוא פועל ליצירת שינוי בחברה הישראלית.
שלומי חתוכה, הוא פעיל חברתי, עיתונאי ומשורר, ממשתתפיו הבולטים של "ערס פואטיקה" בעבר. ספר השירים הראשון של שלומי, "מזרח ירח", זיכה אותו בפרס משרד התרבות למשוררים בתחילת דרכם לשנת 2015. שלומי הוא עיתונאי בתאגיד השידור "כאן" ומגיש תכניות רדיו בנושאי תרבות.
פרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן (מתוך אתר עמותת עמר"ם)
בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל ובעיקר בשנות החמישים נעלמו אלפי תינוקות ופעוטות ממשפחותיהם – משפחות עולים שהגיעו ארצה ושוכנו במעברות ובמחנות קליטה. כשני שליש מהילדים היו ממשפחות עולים מתימן. על פי הערכות מקלות, באותן שנים נעלם כל ילד שמיני מקרב המשפחות התימניות. השליש הנותר של הילדים היו ילדים ממשפחות מזרחיות אחרות – טוניסאיות, מרוקאיות, טריפולטאיות, עיראקיות ועוד – ומקצתם ילדים למשפחות שעלו ממדינות הבלקן. אלפי עדויות של הורים מלמדים על שיטה דומה: ההורים נדרשו למסור את ילדיהם לבתי תינוקות או לבתי חולים בתואנה כי שם "יקבלו טיפול הולם יותר". ההורים לא הורשו להישאר בקירבת הילדים ונדרשו לשוב לביתם ולחזור רק על מנת להניק את הפעוטות. לאחר מספר ימים נמסר להורים כי ילדם מת. ההורים מעולם לא ראו את גופת ילדם ולא אפשרו להם להביא את ילדם לקבורה. עשרות בודדות של ילדים הוחזרו להוריהם לאחר שאלה הקימו קול מחאה רמה, אך לגבי רוב הילדים לא נודע מה עלה בגורלם. פניות רבות לגורמי חוק, למשרדי ממשלה ופקידים שונים העלו חרס. הילדים לא אותרו והוכחה על מותם לא הומצאה, אדרבא: חלקם נמצאו שנים רבות אחר כך בחיק משפחות אחרות.
לפני המפגש, מומלץ בחום להיכנס לאתר של
Amram – עמר"ם – חטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן
ולעיין בחומרים ובעדויות.
************************** *******
המפגש מתקיים במסגרת פאבליק –מפגש ציבורי בפאב המפלצת, פרויקט שמטרתו לאפשר לתושבים ולחברי וחברות הקואופרטיב להיפגש ולדבר עם פעילים חברתיים ויוצרים בתחומים שונים בגובה העיניים, לתת במה לאקטיביסטים ויוזמות חברתיות בירושלים ובישראל ולעודד שיח ומעורבות אזרחית בקרב קהילת הפאב.
הכניסה למפגש בתשלום – 15 ₪ כתמיכה במאבק.
המפגש יכלול כיבוד קל.
מתי?
יום חמישי, 1.2
התכנסות: 19:30, תחילת המפגש: 20:00, סיום: 21:30
************************** *******
מה כדאי לקרוא לפני המפגש?
פאבליק זה לא הרצאה, זו שיחה. וכמו בשיחה – לכל אחד יש בה חלק.
כדי שנוכל לקחת חלק משמעותי בשיחה, נעלה כאן לפני כל מפגש חומרים שונים ורלוונטיים שיעזרו לנו להפוך משומעים פסיביים לשותפים בשיחה.
חשוב לנו שבמפגשים נצליח להיכנס לעומק, ולנהל שיחה משמעותית. כדי שנוכל לעשות את זה אנחנו ממליצים להתכונן. זו המלצה, ולא חובה כמובן, וה יכול לסייע בהבנת הפרטים וההקשר. לפני כל מפגש נפרסם בבלוג שילווה את סדרת המפגשים שלנו "רשימת קריאה", פרטי רקע, קטעים מאתר, סרטון, או כל דבר שנראה לנו רלוונטי למפגש. אל תדאגו – לא נבדוק אם התכוננתם.
לכניסה לבלוג: https:// publicmonster.wordpress.com /
************************** ************************** ***********************
מה זה פאבליק?
פאבליק זו סדרת מפגשים שמנסה להניע שיח ומעורבות אזרחית באמצעות מפגשים עם פעילים חברתיים שמובילים תהליכים ציבוריים וחברתיים. המפגשים יאפשרו חשיפה ליוזמות, לאקטיביסטים ולארגונים חברתיים, ויצרו מרחב לחשיבה משותפת ודיון בעלי פוטנציאל לפעולה.
למה אנחנו עושים את זה?
פאב המפלצת זו יוזמה קהילתית שנוצרה על ידי אזרחים למען אזרחים (פרטים נוספים למטה). אנחנו מאמינים בכוחה של חברה אזרחית פעילה להוביל שינוי בקהילה ובחברה הישראלית. הקהילה הנרקמת סביב הפאב והקואופרטיב הצליחה להוביל שינוי ברמה המקומית בשכונת קריית היובל והעירונית בירושלים ויצרה מרחב המאפשר לכל אחת ואחד מעורבות חברתית בהיקף ובאופן המתאים להם. מפגש עם סיפורי עשייה של אחרים נראה לנו מקור מעניין להשראה, ומודעות חברתית ואזרחית.
אנחנו מאמינים כי לעיסוק בנושאים ציבוריים חברתיים ואקטואליים ההשפעה על מעורבות אזרחית פעילה. אנו מקווים שהדיון וההתעמקות במאבקים חברתיים מגוונים יוביל את הקהל למעורבות בצורותיה השונות, מעורבות שתתבטא במרחב הקהילתי הנוצר סביב פאב המפלצת ובמרחב הציבורי-ישראלי בכלל. אנחנו רוצים שהאנשים שמגיעים למפגשים יגלו סקרנות, אמפתיה ויצירתיות לגבי מעורבותם האישית במאבקים חברתיים בישראל.
איך?
סדרה של מפגשים עם אקטיביסטים המובילים מאבקים ציבוריים שונים בארץ ובעולם. המפגשים יתקיימו בגובה העיניים בצורה של שיחה פתוחה ודיון. תדירות המפגשים משתנה, בשאיפה לקיים מפגש פעם בחודש. אחת לתקופה, ובהתאם לעניין שיתעורר בקהל, יתקיים מפגש ממוקד לחשיבה על סולידריות ודרכי פעולה לקידום מאבקים שונים אליהם נחשפנו.
************************** ************************** ***********************
מי אנחנו?
פאב המפלצת הוא פאב קהילתי, מרחב חברתי ושיתופי, שהוקם על ידי האגודה השיתופית "המפלצת" הפועלת בקריית היובל משנת 2013, כפרויקט ראשון של האגודה. זוהי יוזמה של תושבים עבור עצמם ועבור השכנים שלהם, תושבים שלוקחים אחריות על המקום בו הם גרים ויוצרים את חיי היום יום שלהם סביב מקום קהילתי, סלון ציבורי אינטימי ומזמין, בו מכירים את השכנים והשכנות, נהנים ממוסיקה, הרצאות ואירועים, הופעות, מפגשים חברתיים, וקהילה בשפע, וכל זה, על כוס בירה או קולה, בנעלי בית.
פאב המפלצת פתוח כל סופ"ש בימי חמישי-שבת משעה 20:00. אנחנו פועלים בסיוע מנהל קהילתי יובלים, ונמצאים בחצר האחורית של מתנ"ס פיליפ ליאון, רחוב צ'ילה 8, קריית היובל, ירושלים. ישנה כניסה מונגשת מרחוב הנרייטה סולד, וכניסה ראשית מרחוב צ'ילה, ליד הכיכר.
נשמח מאוד אם תצטרפו אלינו, יש מקום לכולכם. להצטרפות לאגודה – פשוט מלאו את הטופס כאן הצטרפו לרשימת החברים והמתנדבים: הצטרפו לרשימת החברים והמתנדבים
נתראה בפאבליק. נתראה במפלצת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.