31.5 פאבליק: לא נבחרות לא בוחרות

המערכת הפוליטית בישראל מתאפיינת בתת-יצוג של נשים בהשוואה למדינות דמוקרטיות מערביות אחרות, ובמאה ה-21 הודרו ממנה לחלוטין הנשים החרדיות, למרות חוק שיווין זכויות האישה (1951).

בחירות 2015 יכנסו לדפי ההיסטוריה בשל מאבקן של נשים חרדיות לייצוג בכנסת. בצעד חסר תקדים, פוסט ספונטני ואנונימי נגד הדרת נשים שהתפרסם בפייסבוק ב- 2012, הפך בבחירות 2015 לתנועת מחאה של נשים חרדיות, הפועלת תחת השם : "לא נבחרות לא בוחרות". נשים המשתייכות לקבוצות שונות בחברה החרדית מוחות נגד הדרתן מהמרחב הציבורי ומצטרפות לדרישה, המופנה להנהגה הפוליטית הגברית, לייצוג במפלגות החרדיות*.

בפאבליק הקרוב נשוחח עם רחלי רושגולד-גוטליב, פעילה בתנועת "לא נבחרות לא בוחרות", על פעילות התנועה, האתגרים וההישגים והדרישה לייצוג פוליטי של נשים במפלגות חרדיות. יחד נבחן האם זהו מאבק פמיניסטי? דמוקרטי? או הלכתי/פנים דתי? האם הוא מייצר שינוי בחברה החרדית? וכיצד המאבק רלוונטי לחברה הישראלית הכללית?
******************************************************
פאבליק – מפגש ציבורי, חמישי, 31.5, בפאב המפלצת.
התכנסות בשעה 19:30,
מתחילים בשעה 20:00
כניסה: 15 ש"ח, כולל כיבוד קל
*************************************
רחלי רושגולד-גוטליב, ב 31, אישה, אמא, פמיניסטית, אוהבת אדם ועולם.
גדלתי למשפחה המשתייכת לחסידות גור, היום מתרחקת מהגדרה השתייכותית. אוהבת להצהיר על עצמי כאוהבת את אלוקים כשנשאלת "מי אני".
גרושה מאושרת, אמא לשלושה ילדים. בעבודתי היומית אני אחות בקרה בבית חולים שערי-צדק. ממנהליי ארגון "לא תשתוק" – ארגון המטפל בנושא פגיעות מיניות בחברה החרדית. פעילה בתנועת "נבחרות" – תנועה שנלחמת על ייצוג קול ושוויון לנשים חרדיות. מנהלת תחום חקיקה ומשפט בשדולת הנשים החרדיות בכנסת. לומדת לתואר שני בחוג למגדר באוניברסיטת בר-אילן.
**************************************************
"נבחרות" הינה תנועה חברתית פמיניסטית של נשים חרדיות הפועלת למען ייצוג, שוויון וקול. התנועה החלה את דרכה ב-2012 כתנועת מחאה בשם "לא נבחרות, לא בוחרות" של נשים שרצו לשפר את מצבן ומעמדן בחברה החרדית וכדי לבלום את תהליכי ההקצנה ביחס לנשים, לעורר מודעות לסוגיות נפיצות השרויות בטאבו חברתי קהילתי ולייצר עתודת מנהיגות חרדיות, עם חזון ואומץ לפעול ולתקן.

נבחרות פועלת בשני ערוצי השפעה מרכזיים. בערוץ חיצוני של חקיקה ומשפט ובדרישה לשנות את המצב בו מפלגות משפיעות בכנסת וברשויות המקומיות מוכרזות כמפלגות לגברים בלבד, מצב היוצר פגיעה ממשית בנשים בישראל בכלל ובנשים חרדיות בפרט. כמו כן בערוץ פנים קהילתי של הגברת תודעה לזכויות הנשים החרדיות, לזכותן לייצוג במוקדי קבלת ההחלטות, לשוויון ולהכרה בפני החוק ולמתן לגיטימציה לקולן הייחודי ולהשפעתו במרחב הישראלי.

מוזמנים לקרוא פרטים נוספים על הארגון ופעילותו באתר: http://www.nivcharot.co.il/
********************************************************
מה זה פאבליק?
פאבליק זו סדרת מפגשים שמנסה להניע שיח ומעורבות אזרחית באמצעות מפגשים עם פעילים חברתיים שמובילים תהליכים ציבוריים וחברתיים. המפגשים יאפשרו חשיפה ליוזמות, לאקטיביסטים ולארגונים חברתיים, ויצרו מרחב לחשיבה משותפת ודיון בעלי פוטנציאל לפעולה.

למה אנחנו עושים את זה?
פאב המפלצת זו יוזמה קהילתית שנוצרה על ידי אזרחים למען אזרחים (פרטים נוספים למטה). אנחנו מאמינים בכוחה של חברה אזרחית פעילה להוביל שינוי בקהילה ובחברה הישראלית. הקהילה הנרקמת סביב הפאב והאגודה הצליחה להוביל שינוי ברמה המקומית בשכונת קריית היובל והעירונית בירושלים ויצרה מרחב המאפשר לכל אחת ואחד מעורבות חברתית בהיקף ובאופן המתאים להם. מפגש עם סיפורי עשייה של אחרים נראה לנו מקור מעניין להשראה, ומודעות חברתית ואזרחית. אנחנו מאמינים כי לעיסוק בנושאים ציבוריים חברתיים ואקטואליים ההשפעה על מעורבות אזרחית פעילה. אנו מקווים שהדיון וההתעמקות במאבקים חברתיים מגוונים יוביל את הקהל למעורבות בצורותיה השונות, מעורבות שתתבטא במרחב הקהילתי הנוצר סביב פאב המפלצת ובמרחב הציבורי-ישראלי בכלל. אנחנו רוצים שהאנשים שמגיעים למפגשים יגלו סקרנות, אמפתיה ויצירתיות לגבי מעורבותם האישית במאבקים חברתיים בישראל.

פאבליק זה לא הרצאה. זו שיחה. וכמו בשיחה – לכל אחד יש בה חלק.
לכניסה לבלוג של פאבליק, מידע נוסף על המפגש וסיכומים של מפגשים קודמים: https://publicmonster.wordpress.com/

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.